Żyrandole

Bardzo efektowymi sposobami ozdabiania przestrzeni miejskiej są neony, właściwie znajdują one zastosowanie nie tylko do ozdoby ulic, ale także świetnie prezentują się w lokalach użytkowych takich jak puby, bary, gdzie efektownie podświetlone pomieszczenie może zrobić duże wrażenie na gościach. Oczywiście w pomieszczeniach takich jak restauracje ważne jest, aby znalazł się żyrandol, ponieważ neony czy inne bardzo jaskrawe światło może nie pasować do wnętrza.

Neon to specjalna substancja, która włożona do odpowiedniej obudowy świeci się w określonym kolorze. Produkcja neonów nie należy do najtańszych, ponieważ substancja chemiczna w nich wykorzystywana jest dość trudna w uzyskaniu. Neony były szczególnie popularne w okresie PRL-u, bowiem praktycznie każde miasto a nawet miejscowość miały lokale ozdobione właśnie podświetlanym neonem. Wiele neonów z tamtej epoki nie przetrwało, jednak te, które są wciąż użytkowane, zachwycają swoim kształtem i kolorami.  Podobnie jak stare i używane od wieków żyrandole.

W dużych miastach powstawały bardzo ciekawe neony o niepowtarzalnym wzornictwie, które dzisiaj trafiają do muzeów. Powstał nawet specjalny album z neonami, w którym zaprezentowane są najciekawsze okazy z polskich ulic. Jego autorką jest mieszkająca w Anglii polska artystka Ilona Karwińska. Autorka przygotowuje obecnie kolejny album ze swoimi fotografiami.