Na temat

Zabawy dla najmłodszych

Żyjemy w czasach kiedy właściwie nie ma problemu z zakupem niemal każdej rzeczy. Wydaje się, że chcąc dokonać zakupu zabawki dla najmłodszych także nie powinno być problemu.  Wszelkiego rodzaju sklepy niemal z każdej branży oferują bogatą ofertę zarówno w formie tradycyjnej jak i tej nowoczesnej – internetowej.  Problem zaczyna się kiedy tak jak w wierszyku, którego uczono nas dawno dawno temu, pewien osiołek miał zbyt duży wybór. Niewątpliwie nie jest łatwe wybranie odpowiedniej zabawki z pośród szerokiej oferty misiów, autek, rowerków i klocków.

Własne przemyślenia skłaniają mnie do tego aby zachęcać wszystkich rodziców, ciocie i dziadków do zakupu książek i książeczek. Jeśli od najmniejszego dziecka wyrobimy w maluchu pociąg do słowa pisanego, możemy wiele zyskać. Badania naukowców potwierdzają że dzieci którym rodzice czytają są bardziej inteligentne i kreatywne, niż ich rówieśnicy, którzy nie zaznali tej przyjemności. Po pierwsze na samym początku kiedy dziecko uczy się podstawowych kolorów i nazw przedmiotów, nieoceniona staje się rola książki jako rekwizytu, poprzez który dziecko zaczyna rozpoznawać odpowiednie obiekty. Kolejnym argumentem jest fakt, że aktualnie książeczki zawierają sporo dodatków. Puzzle wbite w grube karty papierowej książeczki pozwolą na wykształcenie odpowiedniego sprytu, niczym nieustępującego najbardziej wymyślnym pomysłom które zawierają nowoczesne zabawki dla najmłodszych. Melodyjki, które grają po naciśnięciu konkretnego kształtu pozwalają na rozwinięcie odpowiedniego kojarzenia, jeśli melodia jest zrobiona profesjonalnie pozwoli także na kształtowanie słuchu. Księgarnie działające na rynku wydawniczym prześcigują się w ofercie. Książki dostępne są  w wielu kształtach i formach. Kwiatki, serduszka czy książeczki z pianki przygotowane specjalnie do zabawy w wannie na pewno zachęcą malucha do sięgania po nie.  Młody człowiek który ma już 15 lat nagle nie zacznie czytać, potrzeba wyrobić nawyk czytania, który niewątpliwie najlepiej zaszczepić już u kilku latka. Odpowiednio zachęcony do książek maluch z czasem będzie sięgał po coraz to trudniejsze ale i zarazem ciekawsze pozycje dochodząc do arcydzieł literatury światowej.

Teraz pewnie niektórzy mogą kwestionować  mój pomysł, jako swój argument podając że książka to nie zabawka. Nic bardziej mylnego! Każdy sklep oferujący zabawki dla najmłodszych posiada w swoim asortymencie książki. Zatem mam nadzieję, że mój pomysł stanie się inspiracją dla paru niezdecydowanych osób.