Kostka sjenitowa

SteinseeJedną z najczęściej stosowanych skał do wykonywania różnego rodzaju form takich jak pomniki, nagrobki, blaty, parapety, a także zdobienia ścian wykorzystuje się bardzo solidny materiał zwany granitem. Jak wiadomo jest to jedna z najpopularniejszych skał występujących w naszym kraju, która cechuje się niespotykaną trwałością. Skała ta jest różnorodną, bogatą strukturę, dlatego może stanowić ozdobę niemal każdego wnętrza. Oprócz tego wyróżnia się kilka rodzajów granitu między innymi granit szary, czarny, czerwony, a także zielony. Są to więc naprawdę różnorodne skały, które idealnie spełnią swoją funkcję w różnego typu pomieszczeniach.

Granit i jego zastosowanie

Każda encyklopedia podaje, że skala ta ma w swoim składzie przede wszystkim ogromne ilości skalenia alkalicznego, a także kwarcu oraz plagioklazu (ta skała jest trochę mniej znana, ale wbrew pozorom często spotykana). Granit jest bardzo wytrzymały, nie zagrażają mu niesprzyjające warunki klimatyczne ani inne niedogodności. Jest to skała, która rewelacyjnie nadaje się do zastosowania na dworze, na przykład w przydomowym ogródku, jednak należy pamiętać, ze nadaje on dość monumentalny charakter miejscu, w którym się znajduje, dlatego lepiej stosować go z umiarem. Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne są skromne nagrobki cmentarne z granitu. Na pewno możemy spać spokojnie, ponieważ nie ulegną one erozji nawet przy bardzo niskich temperaturach i dużej wilgotności. Nielicznie wiedzą, że granit był wydobywany już za czasów Kazimierza Wielkiego, z kolei przed wojną światową służy jako materiał do brukowania ulic, a także uzupełniono nim przestrzenie w murze. Obecnie bardzo popularna jest kostka sjenitowa, która świetnie nadaje się do przydomowych ogródków.

angelNie można go było inaczej zastosować, ponieważ sporą barierę stanowiło to, że jest to skała bardzo trwała, a jeszcze sto lat temu nie istniały urządzenia, które można było wykorzystać do jej obróbki. Potem standardem było to, aby stosować granit przy budowie budynków państwowych, w szczególności nakazywano ozdabiać dolną fasadę budynku elementami z granitu. To miało podnieść majestat danej instytucji.

 

Źródło:  www.kamien-ogrodowy.com.pl