Kosmetyka Kraków

Historia kosmetyki  sięga setek tysięcy lat i jest jedną z najstarszych form kultury stworzonej przez człowieka. To oczywiste stwierdzenie, biorąc pod uwagę fakt, że człowiek od początku swojego istnienia pragnął podobać się zarówno sobie jak i innym ludziom. Z pewnością przełomowym odkryciem dla ludzie była  możliwość upiększania, polepszania swojego wyglądu i robienia pozytywnego wrażenia na innych. Piękny wygląd świadczył bowiem o doskonałym zdrowiu i z pewnością podnosił atrakcyjność danego osobnika.

W świecie, gdzie decydującą regułą była walka o byt, dobry wygląd stanowił warunek godnego bytu i przetrwania. Tak jak na początku historii ludzkości jak i Renesans przeżywa obecnie szeroko pojmowana kosmetyka.  Kraków jest jednym ze znaczących ośrodków produkcji kosmetyków w naszym kraju. Działają tu liczne firmy, produkujące kosmetyki specjalistyczne, apteczne, a także kierowane do zwykłych drogerii. Najłatwiej do nich trafić w Internecie, wpisując frazę kosmetyka Kraków. Ma ona swoją długą historię, co zostanie zaprezentowane w cyklu naszych artykułów.

kosmetykaSztandarową postacią, którą zwykle kojarzy się z dbałością o wygląd, a także niekonwencjonalnymi metodami jego osiągania, jest z pewnością egipska królowa Kleopatra, której słynne kąpiele w mleku są motywem silnie eksploatowanym we współczesnej kulturze.  Za piękność w ówczesnych czasach uważano Nefretete, która posiadała smukłą sylwetkę. Na ścianach egipskich świątyni, bardzo często widnieją, wyobrażenia kobiet, które mają silnie podkreślone oczy. Jednak zabieg ozdabiania oczu nie służył wyłącznie do ozdoby, bowiem kobiety chroniły w ten sposób swoje oczy przed dokuczliwym słońcem i porywistym, silnym wiatrem.

Kiedy, stojąc przed sklepowym regałem zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniego specyfiku, nie uświadamiamy sobie,  że przemysł kosmetyczny ma tak długą historię i sięga samych początków ludzkości. W starożytnym Rzymie za świadczenie usług kosmetycznych byli odpowiedzialni specjalnie do tego przygotowani niewolnicy zwani kosmetami. Rzymianki, dbające o swój wygląd, bardzo często praktykowały długie kąpiele w odchodach krokodyli.

Średniowiecze było okresem, w którym nastąpił upadek kultu piękna, dbałości o zdrowie i ciało. Było to spowodowane filozofią chrześcijańską, która nakazywała porzucenie troski o własne ciało, całkowitą ascezę i skupienie się na życiu duchowym. Przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia społeczeństwa i braku dbałości o higienę był brak urządzeń kanalizacyjnych, niedostępność wody, które stały się problemem większości miast europejskich, w tym także Krakowa.

Dwie skrajne odmienne epoki w historii krajów europejskich uwidaczniają jak różny był stosunek społeczeństw wobec  potrzeby higieny, dbania o urodę. Na szczęście w obecnych czasach troska o urodę powróciła do łask.