Jaki wpływ ma na nas chrapanie?

chrapanieChrapanie to poważny problem z którym styka się chyba większość z nas. Czasem występuje tylko czasowo dając o sobie znać po cięższym dniu lub chwilę po przebyciu lub podczas choroby i przeziębienia. Jednak najczęściej chrapią osoby u których jest ono oznaką poważniejszych schorzeń. Astma lub senny bezdech to przykłady na ciężkie i zagrażające życiu choroby. Laryngolodzy alarmują że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego że ich pochrapywanie jest powodem do wizyty u lekarza.

Bezdech to schorzenie które polega na tym że w czasie snu następuje zwiotczenie mięśni przewodów układu oddechowego, tym samym dochodzi do zapadnięcia się ich fragmentów i stworzeniu bariery dla niemogącego znaleźć drogi przepływy powietrza. Dlatego też w pewnym momencie organizm chcący się bronić reaguje gwałtownym zaczerpnięciem powietrza któremu towarzyszy charakterystyczny werk. Opisana dolegliwość poza nieprzyjemnymi objawami dźwiękowymi niesie dla chorego spore zagrożenie, mogące doprowadzić do niedotlenienia lub nawet do śmierci. Poza wszystkimi przesłankami zdrowotnymi chrapanie www.cmpromed.pl to także bardzo uciążliwy dla otoczenia dźwięk. Chyba nikt z nas nie chciałby współdzielić sypialni czy pokoju z chrapiącym osobnikiem. Na dłuższą metę fakt taki może okazać się bardziej męczący dla osoby która musi nasłuchiwać różnych niekoniecznie uspokajających dźwięków niż na osoby która je wydaje. Problem taki może prowadzić do zaburzeń snu a nawet do nerwicy. Każdy kto zna go z autopsji wie że oferowane na potęgę specyfiki medyczne i różnego rodzaju magiczne klamerki i plastry nie dają żadnego rezultatu.  Dlatego też nigdy nie warto ignorować takich objawów. Wizyta u lekarza laryngologa za każdym razem potwierdzi czy mamy do czynienia z poważnym schorzeniem czy tylko z chrapaniem spowodowanym nadwaga, przemęczeniem lub ewentualnie skrzywieniem przegrody nosowej. Wszystkie te powody nie są trudne do zwalczenia. Dwa pierwsze zależą od trybu życia. Może warto pomyśleć nad uprawianiem sportu dla poprawy kondycji i zrzuceniu tuszy. Joga czy inne ćwiczenia oddechowe mogą przynieść istotna poprawę jakości snu. Ostatni powód – skrzywiona przegroda nosowa – choć wymaga interwencji chirurgicznej, nie jest skomplikowanym zabiegiem.

Podsumowując chciałabym zwrócić uwagę na fakt iż z pozoru błahy objaw jakim jest chrapanie może być skutkiem bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. Podczas dłuższego występowania tego zjawiska należy udać się do lekarza, aby przyjrzał się mu specjalista.