Inteligentny dom

inteligentny domObecnie nasz dom czy mieszkanie może być niezwykle komfortowe i funkcjonalne i to nie tylko z racji na nowoczesne meble i sprzęty gospodarstwa domowego, ale też na wszystkie urządzenia czy instalacje, które dają później bardzo szerokie możliwości. Wszystko to odpowiednio połączone i zsynchronizowane może nam dać podstawy do stworzenia domu, który śmiało będziemy mogli określić mianem „inteligentny dom”, bo taki on będzie w istocie.

Ile razy oglądając filmy science fiction zastanawialiśmy się nad tym, że bardzo dobrze byłoby mieć kogoś kto może nam lub raczej za nas posprzątać itd., i nie trzeba mu za to płacić, bo jest robotem i obecnie inteligentny dom może wiele za nas zrobić i wiele nam ułatwić, chociaż nie koniecznie musi to być sprzątanie. Jeżeli zapomnimy zamknąć okna, a pogoda nagle się pogorszy i temperatura lub siła wiatru przekroczą wyznaczone optymalne poziomy to dostaniemy wiadomość sms lub mms z informacja o tym i zapytanie czy mają one zostać zamknięte i odesłane czy kliknięcie w tekst sprawi, że nasze okna nadal pozostaną otwarte lub też zostaną one przez system zamknięte. Dopóki nie zobaczymy możliwości takiego systemu na własne oczy to niektórzy z nas będą mieć jednak problem z tym, żeby uwierzyć, co z drugiej strony wcale nie widzi, bo takie możliwości większość z nas zostawi dla ogromnych firm i koncernów lub placówek naukowo-badawczych, a nie dla prywatnych domów. A jednak takie rozwiązania to, jak sama nazwa wskazuje: inteligentny dom www.klinikadzwieku.pl czyli nasz dom taki właśnie może się stać, wystarczy, że odpowiednio mocno będziemy tego pragnąć i w niego zainwestujemy. Taki system na pewno musimy potraktować, jako inwestycję, bo jednak do najtańszych on nie należy, ale szybko docenimy jego zalety i niemal nieograniczone możliwości, jakie nam może dać. Musimy się jednak poważnie zastanowić nad tym czy na pewno chcemy mieć, aż tak zautomatyzowany dom, bo być może nie każdy z nas przyzwyczaiłby się do tego, że naciśnięcie jednego przycisku czy potwierdzenie komendy czy też zapytania otworzy lub coś zamknie, sprawi, że pralka lub kuchenka o określonej godzinie mogą zostać włączone, nagra nam się nasz ulubiony serial czy rozsuną się rolety itp.

Nowoczesna technika może być niezwykle fascynująca i mało praktyczna, ale również może być stworzona z myślą o tym, aby nam ułatwić nasze codzienne życie, dlatego właśnie system inteligentny dom jest tym nad czym warto się zastanowić i z takiego techniczno-naukowego osiągnięcia skorzystać.