Co należy wymienić, a na co zwrócić uwagę w samochodzie przed zimą?

Odpowiednie przygotowanie auta do zimy nie jest bardzo skomplikowane. Jednak auto powinno przejść procedury, dzięki którym będzie w pełni sprawne przez jeden z cięższych okresów w roku. Dlatego też wymiana opon czy filtrów to jedno z lepszych rozwiązań, jakie powinny umożliwić kierowcy wygodniejszą, bardziej komfortową i bezpieczniejszą jazdę po trudnych drogach.

Zima jest czasem, kiedy pojawiają się niekiedy naprawdę niskie temperatury na dworze, dochodzące do -20 stopni, a nawet dwudziestu kilku stopni Celsjusza. Wówczas drogi są oblodzone, a spadające płatki śniegu powodują, że jezdnie są bardziej śliskie niż o innej porze roku i samochody wykazują mniejszą przyczepność do drogi. Ogumienie samochodowe, które jest pierwszym wariantem przykuwającym uwagę kierowców, w zależności od temperatury panującej na drodze, są wytworzone z miększej lub twardszej gumy. Opony całoroczne nigdy nie sprawdzą się tak dobrze, jak ogumienie typowo letnie czy zimowe. Nie sprawdzają się bowiem w każdych sytuacjach, jak na przykład opony zimowe w niższych temperaturach niż 7 stopni. Dlatego też warto unikać takich rozwiązań, jak również zakupu używanych, niepewnych opon, które mogą przysporzyć jedynie problemów. Najlepszym rozwiązaniem będzie z kolei zakup opon zimowych od pewnego sprzedawcy w okresie poza sezonem. Czyli opony letnie najlepiej jest kupować w zimę, tak samo jak opony zimowe w okresie letnim. Wówczas można liczyć na pewne rabaty. Auta wyposażone w odpowiednie opony powinny również być przygotowywane przed zimą od inne strony, bardziej praktycznej.
Interesujesz się motoryzacją, może Cię zainteresować również: http://autoblog.com.pl/2018/09/23/samochod-do-pracy-czyli-firmowy/

Na co warto zwrócić jeszcze uwagę przy przygotowaniu samochodu na zimę?

Z pewnością warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które oferuje w tym zakresie motoryzacja, bardziej kosmetycznych, niż mechanicznych, choć i o nich będzie mowa poniżej. Warto zadbać oczywiście w takim przypadku o:
• nasmarowanie uszczelek przy drzwiach wazeliną techniczną lub środkiem z zawartością silikonu,
• wymienienie zużytych wycieraczek na szybach,
• wymienienie wycieraczek tekstylnych na gumowe,
• uzupełnienie ubytków na szybach np. spowodowanych uderzeniem kamienia, ubytków jakie można naprawić nawet do wielkości pięciozłotówki,
• uzupełnienie ubytków w karoserii (które mogą doprowadzić do rozległej korozji w okresie zimowym, ze względu na pojawiającą się na drogach sól).

Od strony mechaniki, warto jest zwrócić uwagę na stan paska klinowego, na stan posiadanych opon (czy nie są sparciałe, czy bieżnik na oponach jest wystarczającej głębokości), na hamulce, na jakość oleju silnikowego, czy na układ paliwowy.