Cement – jeden z popularniejszych materiałów budowlanych.

cement

Materiały budowlane, które dostępne są obecnie to przede wszystkim różnorakie spoiwa. Wykorzystuje się je nawet wtedy – w mniej lub większym stopniu – kiedy buduje się domy w nowoczesnej technologii. Wśród spoiw wykorzystywanych najczęściej, które sprawdzają się naprawdę rewelacyjnie, zalicza się cement.

 

Cement to nic innego jak spoiwo mineralne o charakterze hydraulicznym. Wyrabia się go z surowców mineralnych, do których zaliczane są:

  • margiel;
  • wapień;
  • glina.

Następnie wypalane są one na klinkier w specjalnych piecach. Uzyskany materiał mieli się, dodając do niego gips. Jego zadaniem jest uregulowanie czasu wiązania.

 

Cement to spoiwo, które powszechnie wykorzystywane jest do wykonywania zapraw:

  • cementowych;
  • betonowych;
  • cementowo – wapiennych.

Bez niego bardzo trudno byłoby połączyć ze sobą wiele innych materiałów budowlanych.

 

Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów cementu. Podział oparty jest o skład klinkieru, który następnie poddawany jest procesowi mielenia. W sprzedaży dostępny jest cement portlandzki, cement portlandzki wieloskładnikowy, cement hutniczy, wieloskładnikowy, pucolanowy. Oprócz tego można bez trudu dostać w sklepach budowlanych rodzaje cementu mające specjalne właściwości. I tak ciekawą odmianą jest cement kwasoodporny, który produkuje się z piasku kwarcowego. Dodaje się do niego domieszkę krzemionkową. Obecnie ten rodzaj cementu używany jest niezwykle rzadko. Cement można dzielić także z uwagi na czas wiązania. W tym wypadku wyróżnia się między innymi cement ekspansywny.

 

Jeszcze kilka lat temu prowadzenie prac z użyciem cementu w minusowej temperaturze było niemożliwe. Dzisiaj nie ma z tym najmniejszych problemów. W sprzedaży dostępne są odmiany cementu, które doskonale znoszą nawet temperatury poniżej zera. Trzeba tylko pamiętać, aby w trakcie prac do mieszanki nie dostała się w sposób niekontrolowany woda.

Cement jest jednym z bardziej podstawowych materiałów budowlanych. Obecnie bardzo trudno wyobrazić sobie wykonywanie bez jego użycia prace remontowych oraz tych przy nowo powstających budynkach.